Потребни состојки: 500 – 600 грама ситно мелени лешници,

2- 3 супени лажици какао,

2 – 3  супени лажици путер од бадеми или кикиритки,

2 лажици мед или јаворов сируп.

Сите овие спомнати состојки се замешуваат и му се додава 150 грама суво грозје.

Треба да се добие леплива маса.

Од смесата се оформуваат топчиња и се оставаат во обичен фрижидер.

Превкусно и здраво!