ПОСЛЕДНИ

ЧОВЕК МОЖЕ ДА БИДЕ СВЕТ КАДЕ И ДА СЕ НАОЃА - старец Порфириј Во вашите беседи не зборувајте за религиите – и тогаш ќе победите. Дозволете му на човекот кој има поинакво мислење да се излее, нека зборува и зборува… Нека...
ВЕРА (Свети Игнатиј Брјанчанинов ) Кој не верува во Синот Божји? Не само оној што отворено и одлучно Го отфрла, туку и оној кој што се нарекува себе си христијанин, но, води грешен живот и ужива во телесните наслади; оној, кому стомакот...
ПОУКА НА ДЕНОТ Некогаш живееле двајца пријатели.   Во еден момент тие се расправале и едниот му удрил шлаканица на другиот. Вториот чувствувајќи болка, но без да каже нешто, на песокот напишал: “Денес, мојот најдобар пријател ми удри шлаканица”. Тие продолжиле да шетаат и...
ДА НЕ БИДЕМЕ ПИТАЧИ НА ЉУБОВТА „Љубовта е над сè. Она со што треба да се занимаваме, деца мои, е љубовта кон другиот, кон неговата душа. Сè што правиме, и молитва, и совет и укажувања, да правиме со љубов. Без љубовта молитвата...
Свето евангелие според светиот апостол Лука 16:19-31 19. Еден човек беше богат и се облекуваше во порфир и свила, и секој ден живееше раскошно и се веселеше. 20. Имаше исто така, и еден сиромав, по име Лазар, кој струплив лежеше пред вратата...
Прeп. Аврамиј Затвoрeник и нeгoвата внука Марија. Бил присилeн oд рoдитeлитe да сe вeнча, нo на самиoт дeн на вeнчавањeтo ја oставил нeвeстата, рoдитeлитe и дoмoт и сe oддалeчил вo самoтија на гoлeм пoдвиг. Сe пoдвизувал 50 гoдини. Самo двапати излeгoл oд...
КАКО ДА СЕ ПОДГОТВИМЕ ЗА СВЕТАТА ПРИЧЕСТ Како што не учи Светата црква, Христијанинот, примајќи ја Светата Причест, таинствено се соединува со Христа, бидејќи во секоја честичка на раздробениот агнец се содржи самиот Христос. Неизмерно е значењето на Светата Тајна...
Старец Харалампиј - ЗА РАЗВОДОТ „...Некој брат во една прилика му исповедал дека неговата жена, со која има две деца, од ич ништо почнала да се лади спрема него и да го одбегнува, така што се заканувала опасност да се...
„И Пресвета Богородица, раѓајќи ни Го Богочовекот Господ Христос, во суштина ја роди Црквата, бидејќи ѝ го даде телото на Црквата. Затоа, светата молитвена мисла на Црквата ја исповеда и ја проповеда оваа вистина, оваа севистина: Богородица е сесветла Црква Божја. Севкупниот...
Излезе од печат новиот број на епархиското списание „ОГЛЕДАЛО“ – посветен на игуменот Кирил (Пејчиновиќ) и на Лешочкиот манастир По милоста Божја Ве информираме дека со благослов на нашиот надлежен епархиски архиереј, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф – излезе...