Паштета (макало) од лебни трошки(презла) и нане

4 лажици презла

1 лажица мелени ореви

2 лажици таан

4 лажици суво нане

2 лажици сув магданос

4 чесниња лук

Сол и црн бибер по вкус

6 лажици вода

Во длабок сад се ставаат сите состојки и се мешаат рачно, со миксер или блендер за да се добие саканата густина, којашто се регулира во зависност од состојбата,

Ако е густо со додавање на вода а ако е ретко со додавање на презла.

Забелешка: Оваа паштета можете да ја правите наместо со нане, со: сув копар, мајчина душичка, сув спанаќ или босилек(за готвење).

p.s. Јас и` додавам повеќе мелен орев, а помалку презла и додавам малку буковска лута пипер, и според вкус доматен сос.