Путер од кикирики

500 грама лупени печени кикирики се мелат во мелница за кафе или блендер, се блендираат додека не добиете хомогена густа, леплива смеса.

Потоа постепено се додава ладна вода и уште се блендира се` додека не се добие смеса со густина на мајонез. Се додава само сол по вкус, но во зависност од вкусовите можете да додадете и: буковец, пикантен црвен пипер, бибер, кари и сл.

ФРАПЕ

Чоколадно фрапе за две лица

За 2 лица: 3 лажици хељда,

2 лаж. ленено семе, кое претходно  се кисне преку ноќ во вода.

Наредниот ден се става во блендер и му се додава 1 банана, ¼ авокадо, 5-6 урми и 2 лажици какао.  Повторно убаво се блендира.