За оваа паштета од ореви и маслинки потребно ни е следното:

250 грама маслинки,

100 грама ореви,

1 мала лажичка сенф,

1 лажица кечап,

4 или повеќе, според вкус чешниња  лук,

2-3 лажици печен сусам (мелен во блендер или мелница за кафе) или 2 лажици таан.

Една црвена пиперка

Магданос  – 1-2 лажици ситно сецкан.

Подготовка:

Маслинките се чистат од семките и се ставаат во блендер, потоа се додаваат сомелените ореви, сенфот, кечапот лукот и претходно сомелениот сусам, сето ова се блендира и во зависност од густината се додава вода ако е густо или презла ако е ретко, за да добиете смеса којашто ќе биде со густина како паштета.

 

На крај додадете сол по вкус и 1 лажиче мало балсамико оцет, ситно исецканата пиперка и магдоносот и пак промешајте.