Макало од праз и маслинки

Состојки:

250 грама праз,

100 грама ситно исецкани маслинки (на вода)

4-5 лажици мелени ореви

Оревите  се преливаат со малку врела вода, и се добива густа бела смеса.

Сол

Празот се мие, а се користат само белите делови  Пеазот( 250 грама ), се сецка најситно што може, се поросуваат со сол по вкус и се толчи.

Потоа ги додаваме ситно исецканите маслинки и смесата од ореви и вода, сето тоа се меша внимателно. ( Може рачно или со миксер) за да се соединат сите состојки.

Вкусно за денови на строг пост како посебно јадење или како додаток на јадење.