Известување: СВЕЧЕНА ЛИТИЈА со иконата на Пресвета Богородица „Брзопослушничка“ во Струмица (19.03.2019 13:40) ..... Во спомен на пристигнувањето на иконата на Пресвета Богородица „Брзопослушничка“ и оваа година ќе биде одржана свечена литија во Струмица. Пред две години, во втората недела од Великиот пост,...
Во Старечникот е опишано како Јован Востринос, човек свет и со власт над нечистите духови, ги прашал демоните: „Кои работи кај христијаните најмногу ве плашат?” Тие му одговориле: „Од три работи се плашиме: од она што го носите околу вратот, од она со што...
ЗА СВЕТОВНИТЕ ЛУЃЕ Станувајќи од сон, секој христијанин нека застане пред светите икони и да ги прочита следните молитви. 1. Молитвата Господова („Оче наш") - трипати. Оче наш, Кој си на Небесата, да се свети името Твое, да дојде Царството Твое, да...
ИКОС 6 Ha вселената и заблеска светлоста на вистината Твоја и се сотре прелеста демонска, а идолите, Спасе наш, не поднесувајќи ја крепоста Твоја, паднаа. Ние пак, спасение добивајќи, Ти воспеваме: „Исусе, Вистино Која прелеста ја одгонува; Исусе, Светлино, Која секоја светлост...
Блажениот Павле имал дар на проѕорливост. Во една прилика, влегувајќи во еден манастир, застанал покрај црквата и набљудувал со какви мисли влегувале луѓето во неа. Имало вечерна служба и сите влегувале во црквата со ведри лица и светли души, и...
>ЗА ПОКАЈАНИЕТО 1. Покајанието е обновување на крштевањето. Покајанието е очистување на совеста. Покајанието е завет co Бога за исправување на нашиот живот. Покајанието е измирување co Господа преку извршување на добри дела, спротивни на поранешните наши гревови. Покајанието е помисла на самоосудување и...
Еднаш ми се случи следново: Стоев на еден перон на кој речиси и немаше луѓе, кога покрај мене поминаа неколку мажи од за мене, непозната националност. Гласно разговараа на својот јазик, кој ми се стори многу милозвучен. Тогаш посакав да...
Потребни состојки: 500 - 600 грама ситно мелени лешници, 2- 3 супени лажици какао, 2 - 3  супени лажици путер од бадеми или кикиритки, 2 лажици мед или јаворов сируп. Сите овие спомнати состојки се замешуваат и му се додава 150 грама суво...
ЧУВАЈ СЕ ОД ДРСКОСТА КАКО ОД СМРТ   (преподобен Исак Сирин) Во односот кон ближните, раководи се со следнава поука на преподобниот Исак Сирин: „Подобро да те сметаат за НЕЗНАЈКО, зарди неспособноста на твојот ум за спорење, отколку за МУДАР заради твојата бесрамност и дрскост“. „ОСИРОМАШИ...
НЕДЕЛА ПРВА НА СВЕТИОТ ПОСТ СИНАКСАР Стиховиː Иконите беа непристојно исфрлани; Се радувам гледајќи го (враќањето на) нивното пристојно почитување. Во овој ден, Прва недела од светиот Пост – Недела на Православието, или издигнувањето на светите и чесни икони, Црквата Христова го прими...