СОСТОЈКИ ЗА ПОСНАТА ПАШТЕТА ОД ОРЕВИ

– 200 грама мелени ореви,

– зачин од зеленчук,

– сол,

– црн пипер,

– лук,

– сенф,

– вода.

ПОСНАТА ПАШТЕТА ОД ОРЕВИ СЕ ПОДГОТВУВА НА СЛЕДНИОТ НАЧИН:

1. Оревите, зачинот од зеленчук и солта попарете ги со малку врела вода, да се добие густа каша, потоа додајте го црниот пипер, лукот, малку сенф и мешајте за сè добро да се соедини.

2. Паштетата најдобро се согласува со домашни лепињи или двопек.