6 супени лажици џем 10 супени лажици шеќер 1 кесичка цимет кора од 1 лимон и 1 портокал + сок од 1 портокал 1 супена лажица сода бикарбона + малку прашок за пециво 500 гр.брашно ¼ л. млака вода 1 рака сецкани ореви (може да се...
Историјата на «василопитата» е еден настан, кој се случи во IV век во градот Кесарија Кападокиска, во Мала Азија. Во тоа време, свети Василиј Велики беше епископ на Кесарија и живееше во единство со неговите сограѓани, со љубов, разбирање...
ДА НАПРАВИМЕ СЕ` ШТО Е ВО НАШИ РАЦЕ ЗА СПРЕЧУВАЊЕ НА АБОРТУСОТ ! Долу-приложената молитва од пред неколку години во големи размери се распространува на Американскиот Континент, благодарение на ревносниот православен свештеник – борец за зачувувањето на животите на неродените...
(Покајанието патот во Царството Божјо - Старец Филотеј Зервахос) Со покајание се учиме во љубовта Божја. Сите чесни и смирени луѓе кои што се послушни и воздржани и кои што се каат за своите гревови веќе се на Небото и го...
Она нѐ научи што е (Кој Е) смислата на нашиот живот. Она нѐ научи што е (Кој Е) вистинска вера. Она нѐ научи што е (Кој Е) апсолутно послушание. Она нѐ научи што е (Кој Е) одрекување од овој свет. Она нѐ научи...
Вистинското покајание не се состои само во тоа некој да ги исповеда своите гревови, туку и да не се враќа на претходните зли дела, да го води сопствениот живот во правец на постојано исправување; не само во тоа да...