...ДЕНЕШНИТЕ ХРИСТИЈАНИ НЕ СЕ ЗА БОРБА... Старец Пајсиј Светогорец +++ Треба да имаме расудување! Некогаш е потребно да се молчи, а понекогаш да се исповеда своето „Вјерују“, зашто носиме одговорност ако не проговориме! Во овие тешки времиња, секој треба да го направи тоа „што...
СОСТОЈКИ ЗА ПОСНА САРМА ОД ЛИСТОВИ ОД ВИНОВА ЛОЗА: - 30-40 листови на винова лоза, - 1 шолја ориз, - 1 морков (изрендан), - ½ кг кромид (исецкан), - масло, - 1 компир (изрендан), - 50 грама лушпи од соја (попарени), - 50 грама сончоглед (сомелем), - сол, -...
СОСТОЈКИ ЗА ПОСНИТЕ ПЕРЕЦИ - 800 грама брашно, - лажиче сол, - лажиче шеќер, - 2 филџани масло, - 20 грама квасец, - ½ литар млака вода, - сусам или ким. ПОСНИТЕ ПЕРЕЦИ СЕ ПОДГОТВУВААТ НА СЛЕДНИОТ НАЧИН: 1. Квасецот потопете го во малку млака вода, додајте лажиче...
СОСТОЈКИ ЗА ПОСНАТА ПАШТЕТА ОД ОРЕВИ - 200 грама мелени ореви, - зачин од зеленчук, - сол, - црн пипер, - лук, - сенф, - вода. ПОСНАТА ПАШТЕТА ОД ОРЕВИ СЕ ПОДГОТВУВА НА СЛЕДНИОТ НАЧИН: 1. Оревите, зачинот од зеленчук и солта попарете ги со малку врела вода,...
Нашите тинејџери мораат сами да созреат до правата вера. А тоа не значи “во изолација”, туку “од свое сопствено искуство”. Тие треба да израснат во зрели православни личности токму преку таа своја вера дека Православието е вистинито, дека тоа ни...