Да не си помисли некој, бидејќи сме се собрале оваа ноќ на бдение на Црквата Божја – наместо заедно со сите други луѓе да го прославуваме административниот почеток на новата година, дека сме нешто посебни, подобри. Не, ние не сме...
Мораме да знаеме дека нашиот инструмент, кој се нарекува совест, е многу нежен инструмент. Понежен и од дамскиот часовник, нели? Со дамскиот часовник нема да собирате дрва. Ќе се расипе. Механизмот ќе му се оштети. Така е и со вашата...
За единството во бракот Секоја жена треба да знае дека кога се наоѓа во некоја мака или тешкотија, во љубовта на својот маж секогаш ќе најде безопасно и тивко пристаниште. Таа треба да знае дека тој ќе ја разбере и многу...
Во критична состојба, кога човекот е лишен од книги или од каква било надворешна потпора, може да се потпре на својот внатрешен „багаж“. Познавањето на законите и догмите не спасуваат. Треба да се стекне Христос во своето срце. И...
Потребни состојки: 40 главици ситен кромид 2 главици лук 5 суви пиперки 10 печурки 1 шолја вино црвено ½ шолја масло 1 лажичка зачин 1 лажичка црвен пипер 4 ловоров листа 1 лажичка сол Бибер во зрна Начин на подготовка: Кромидот се чисти, главицата лук се дели на чешниња (не се лупи),...
Потребни состојки: Крап 1 кг. кромид 3 моркови 1 китка магдонос 2 дл. вино 2 дл. салца или 2 домати 1 главица лук Масло Зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал…) Сол Црн бибер 3 ловорови листа Начин на подготовка: Крапот најпрвин внимателно се чисти од крлушките, па се расекува на стомакот, му се вади...
Посни бисквити 500-600 грама 3-4 супени лажици слатко или мармалад од портокал 2-3 супени лажици мармалад од кајсија Посно чоколадо  100 грама (за глазура) Крем: 400 грама шеќер 5-6 супени лажици посно млеко во прав 1 л. вода 3 пудинга од ванила 200 грама маргарин 1 ванила шеќер 200 грама...
300 гр. брашно 200 гр. маргарин 100 гр. шеќер Сок и кора рендана од 1 лимон Ванилин шеќер За фил: Околу 1 кг. јаболка (не повеќе) 4-5 лажици шеќер ½ пакетче цимет или 1 лажичка Се прави дупка во брашното во која се става шеќерот, сите состојки и...
Нe бoј сe вooпштo oд oна штo ќe има да прeтргаш... Биди вeрeн дo самата смрт и ќe ти гo дадам вeнeцoт на живoтoт. (Oткр. 2:10). Гoспoд сo свoeтo страдањe ги oлeснил нашитe страдања. Oн прeтрпeл најгoлeми маки и излeгoл...