Придобивки од постот: За надворешната убавина - Бојата на очите длабока, жива и сјајна, - Видот се подобрува, достигнува и до перфекција - Слухот се изострува, слушате од далечина, - Гласот се менува, доаѓа до израз неговата боја, - Зборот е со сила, а сепак...
Денес е мало Воскресение, зашто Пресветата Богомајка Господа Христа, во Тело ни Го роди, Тело со кое што Воскреснатиот од мртвите, смртта ја победи и се` и насекаде се исполни со бескрајна радост. Бидејќи, што е порадосно за нас луѓето,...
Знајте дека клетвата, па дури само и негодувањето на родителите е многу моќно. Родителите и да не ги проколнуваат своите деца, самата огорченост на нив доволна е за децата „да не видат бел ден", нивниот живот ќе биде само...
Сеќавањата на игуманија ПУЛХЕРИЈА, настојателка на манастирот во градот Слободски Вјатска губернија Bo 1830 год., според заветот што си го дадов, се подготвив за пат во Саров, и тргнав по Волга. За време на патот, близу Нижни Новгород, се почувствував...
Отец Јаков, пред сѐ, дозволете да Ви се заблагодариме што прифативте разговор за нашиот портал. 1. „Покајание“: Отец, во радост очекувајќи го големиот православен празник на Христовото Раѓање – Божик, сепак, остануваат кај луѓето од светот, па дури и кај...
I. ШТО Е УМОТ НА ЧОВЕКОТ? Терапијата на човековата душа е главната грижа на Православната Црква. Црквата секогаш го исцелувала просторот на душата. Таа има констатирано, од еврејското предание и од Самиот Христос и од апостолите, дека во просторот на физичкото...
Немој да се чудиш, чедо мое, зашто тоа се случува со монасите. Монашкиот живот е непрестајно мачеништво. Најслаткиот Исус го спознаваш во тешкотиите. Штом го побараш, Тој ќе ти испрати тешкотија, а Неговата љубов се наоѓа на средината од...
Добро е што се вежбаш во Исусовата молитва. Светите отци молитвата ја нарекувале Царица на христијанските добродетели, бидејќи таа ги привлекува и останатите добродетели. Но, колку е молитвата возвишена, толку и труд бара. Преподобниот Агатон вели: „Молитвата до последниот здив е...
П О В Е Л Б А Се задолжуваат парохиските свештеници на Скопската православна епархија, почнувајќи од летото Господово 2018, повеќе да не присуствуваат на т.н. бадникови огнови кои се прават надвор од храмовите на Скопската православна епархија и да...
Состојки за посна торта од чоколадо: За кората: 300 гр кафеав шеќер, 250 гр посен маргарин, 300 гр пирово брашно (брашно од шпелта), 40 гр соино брашно, 60 гр какао прав, 300 мл соино млеко, 1/2 лажичка екстракт од ванила, Кесичка прашок за пециво. За кремот: 750 мл соина павлака, 450...