ЗА ОТЕЦ ГАВРИЛ...(February 27, 2018) И така, каде и да сме, најважно е да ја исполниме Божјата волја, најважно е сите околу нас да го видат сведоштвото Божјо, да го исповедаат Христа, Нашиот Спасител и искрено да Му послужат. Жртвата што...
Мартинка и бројаничка (27.02.2018 11:00) Секоја година, ова време, се среќаваме со истиот проблем – дали да се става и носи мартинка или не. Не е проблем самата мартинка, туку односот кон неа. Значи, ако мартинката се носи неколку денови или...
Потребни состојки: 1 шолја просо, 500 гр. свежи урми, 100 гр. чоколадо, 150 гр. какао, 200 гр. ореви, 500 гр. исчистени вишни, 4 авокада, 3-4 лажици мед, 5-6 лажици кафеав шеќер, 1 лажица интегрално брашно, ликер од бадеми тесто: Просото се вари...
  Здраво - покајание, Ме интересира одговор на едно прашање, па ако сте во можност, молам да ми одговорите. Доколку жената што почнала да пости, во текот на почетокот на постите разбере дека е бремена, дали треба да продолжи да пости или...
Паштета (макало) од лебни трошки(презла) и нане 4 лажици презла 1 лажица мелени ореви 2 лажици таан 4 лажици суво нане 2 лажици сув магданос 4 чесниња лук Сол и црн бибер по вкус 6 лажици вода. Подготовка: Во длабок сад се ставаат сите овие состојки и се мешаат...
Недела на православната вера (24.02.2018 10:08) Денешново евангелие (види: Јован 1, 43–50) е уште едно историско сведоштво и конкретен пример на совршена молитвена заедница и однос помеѓу Бог и човекот; сведоштво за исполнета молитва. Кога Христос му вели на Натанаил: „Кога...
КАКО ЧУДОТВОРЕЦ Кога Господ ги упатил своите ученици на пастирската дејност, Он им дал власт да настапнуваат „на змии и скорпии и на секаква неиријателска сила (Лука 10,19) и им заповедал: “Болни лекувајте, лепрозни очистувајте, мртви воскреснувајте, бесови изгонувајте!Бесплатно добивте, бесплатно...
Слово петнаесетго Преподобен Авва Исаиј За откажувањето од светот 1. “Возљубени да се погрижиме за себеси, оти времето натаму е кратко" (1. Кор. 7, 29). He може да се грижи за својата душа оној што се грижи многу за своето тело....
Отец, ме интересира кое е мислењето на црквата за јадењето месо. Иако во Библијата се наговестени некои нешта околу тоа што е храната наша, сепак тоа е спис кој без излеана божја благодат тешко да некој умее да го интерпретира...
„...Иако подвижниците во тоа време престојувале во својата испосница многу повеќе отколку порано, се случувало во текот на летото да посетуваат многу осаменички места и да се подвизуваат во пустината, во средина, која била подобна за безмолвие. Во една прилика,...