Брачни односи во посни и празнични денови “Не одделувајте се еден од друг – освен по договор за некое време, за да постите и даМу се молите на Бога; и пак состанете се за да не ве искуша сатаната, поради...
Фала Ти Господе за немирот, таму мирот ќе го најдам. Фала за болеста, преку неа распетие ќе вкусам. Фала на клеветниците, преку нив до простување ќе стигнам. Фала за непријателите, во нив ближниот ќе го љубам. Фала за војната во умот, така, молитвен дар...
Во манастирската црквичка се ширеше мирисот на темјанот, а кандилата во ритам трепереа, додека сите, во еден глас, ја изговараа „Оче наш“! Се ближеше времето за Светата Причест. Петар стоеше крај татка си, кој со наведната глава се молеше. Тој, таткото,...
СОСТОЈКИ ЗА ПОСНАТА ПАШТЕТА ОД ОРЕВИ - 200 грама мелени ореви, - зачин од зеленчук, - сол, - црн пипер, - лук, - сенф, - вода. ПОСНАТА ПАШТЕТА ОД ОРЕВИ СЕ ПОДГОТВУВА НА СЛЕДНИОТ НАЧИН: 1. Оревите, зачинот од зеленчук и солта попарете ги со малку врела вода,...
Потребни состојки за тесто: 100 г шеќер, 6 лажици џем од кајсии, 1 шолја сечкани ореви, 1 шолја сечкани урми, 1 шолја сечкано суво грозје (или цело), ½ л млака вода, 1 портокал – сок и рендана кора, 500 г брашно, ½ кесичка прашок за печиво, Лимонова кора, 1 лажичка...
ПОТРЕБНО Е: 4 бабури, 1 конзерва туна, 2 зрели домати (може и пире од домати), 1 помал компир, Средето на едно парче леб, 1 поголема главица кромид, 2-3 чесниња лук, 1/2 корен од целер, 1/2 филџан масло, Оригано, Црн пипер, Сол. ПОДГОТОВКА: Од пиперките отсечете ги капачињата, исчистете ги од семето и жиличките. Помешајте...
250-300 гр. макарони. 2-3 лажици сечкани ореви. 4-5 лажици шеќер. 1-2 лажици мед. 3-4 лажици кокос. 1/2 посно чоколадо за готвење. Макароните се варат на вообичаен начин во вода со малку сол. Веднаш по цедењето се додава мед за да не се залепат и се...
ГРИЗ – ТОРТА 9 1,3 л. вода 15 супени лажици шеќер 6 супени лажици соино млеко во прав 250 гр. пченичен гриз може и 50 гр. кокос, по желба 1 л. вода 3 пудинзи од чоколадо 100 гр. чоколадо за готвење 12 супрни лажици шеќер 6 супени лажици соини млеко...
100 гр. шеќер + 1 чаша вода 1 лажица сода бикарбона 2 лажици мед 250 гр. шеќер 500 гр. брашно (300 гр. брашно + 100 гр. кокос + 100 гр. гриз) Од шеќерот и водата се вари шербет, се додава сода бикарбона, мед, шеќер...