ДОБРОТОЉУБИЕ - СВ МАКАРИЈ ВЕЛИКИ 120. Божјата премудрост е безгранична и несфатлива за нашиот ум. Ние не можеме да сфатиме на какви се’ разновидни начини му се раздава благодатта на човечкиот род, за да се провери слободната волја на секој...
Свети Григориј Палама, Архиепископ Солунски ЗА МОЛИТВАТА И ЗА ЧИСТОТАТА НА СРЦЕТО Во три глави 1.Бидејќи Бог е сама добрина, сама милосрдност и бездна на добра волја, тогаш, и оној што ќе се присоедини кон Него, секако ќе се удостои со Божјата...
Свештеникот при МПЦ – Охридска Архиепископија, Горан Стојчевски, неретко знае да даде појаснувања на многу дилеми кои се појавуваат меѓу верниците во врска со народните верувања, наспроти вистинското практикување на верата и животот во Христос. Ви го пренесуваме неговиот последен...
Многумина не знаат што претставува постот. Конзумираат алкохол, цигари, се расправаат со родителите, парнерите и пријателите, но не јадат храна од животинско потекло и мислат дека тоа е доволно! Веруваме дека оваа приказна на старецот Гаврил Грузијски ќе помогне...
ЗА БЛАЖЕНСТВАТА ... Блажени се бедните по дух, зашто нивно е царството небесно! Во светот постојат многумина бедни по дух, но не како што треба. Блажени се оние што плачат, оти ќе се утешат! Има и многумина што плачат, но, заради...
Специјално интервју на др. Ананија Ананиевски со Неговото Високопреподобие Архимандритот Гаврил (Галев), игумен на манастирот „Свети Климент Охридски“ во Кинг Лејк по повод 20 годишнината од неговото ракополагањето во јеромонашки чин. Разговараат отворено за неговиот монашки живот, за неговата љубов...
Отец, одамна ме мачи едно прашање. Црквата иако нè учи на тоа дека како христијани треба да бидеме опкружени со луѓе и преку нашите зборови и дејанија да ја шириме православната мудрост и суштина, сепак како православец не умеам во...
Потребни Состојки: 40 главици ситен кромид. Ако е покрупен може и да се исецка внимателно, но најдобро е со ситен кромид. 2 главици лук 5 суви пиперки 10 печурки 1 шолја вино црвено ½ шолја масло 1 лажичка зачин 1 лажичка црвен пипер 4 ловоров листа 1 лажичка сол Бибер...
БЕСЕДА НА СТАРЕЦ ПАЈСИЈ ПРЕД ТВ КАМЕРИТЕ Најлудиот непријател на ѓаволот, не е ништо друго, туку понизноста. Да Го послушаме нашиот Господ кога ни вели: „Демоните се изгонуваат со молитва и пост“!   ,Ако тие нам ни донесуваат непристојни мисли во нашата духовна...
ЗА ОТЕЦ ГАВРИЛ...(February 27, 2018) И така, каде и да сме, најважно е да ја исполниме Божјата волја, најважно е сите околу нас да го видат сведоштвото Божјо, да го исповедаат Христа, Нашиот Спасител и искрено да Му послужат. Жртвата што...