100 гр. шеќер + 1 чаша вода 1 лажица сода бикарбона 2 лажици мед 250 гр. шеќер 500 гр. брашно (300 гр. брашно + 100 гр. кокос + 100 гр. гриз) Од шеќерот и водата се вари шербет, се додава сода бикарбона, мед, шеќер...
Светата Тајна Покајание се вика уште Света Тајна Исповед и неа ја воспоставил Самиот Господ наш Исус Христос. На светот не постои безгрешен човек, ако само и еден ден живеел на земјата. Ако ја занемариме Светата Тајна Исповед, ние го...
Кондак 1 Јагне Божјо, Ти, Кој ги зеде гревовите на светот, услиши го плачот мој и болката  на срцeто мое, одземи го моето тешко бреме на гревови. Ти, Кој ја понесе немоќта наша, прими ја во покајание онаа, која што ничкум...
Читател: Се гадам од секуларизацијата на Божик. Како можеме јас и моето семејство да го постиме Рождественскиот пост и да го прославиме Божик без да западнеме во целата комерцијализација што го окружува празникот? Речиси сѐ што може да се понуди како...
„Над децата кои често се причестуваат нема дејство дури ниту законот на лошиот наследен фактор“ Оставете ги децата да приоѓаат кај Мене. (Мк. 10,14.) Ние знаеме колку Господ ги љубеше децата. Тој заповеда на Своите Апостоли да не им бранат на децата да...
Еден монах влегол во црква да се помоли. Гледа – а на местото на свештеникот проповеда демон, облечен во одежда на свештеник. Застанал монахот на страна и почнал внимателно да ги следи зборовите на демонот, за да го фати на...
6 супени лажици џем 10 супени лажици шеќер 1 кесичка цимет кора од 1 лимон и 1 портокал + сок од 1 портокал 1 супена лажица сода бикарбона + малку прашок за пециво 500 гр.брашно ¼ л. млака вода 1 рака сецкани ореви (може да се...
Историјата на «василопитата» е еден настан, кој се случи во IV век во градот Кесарија Кападокиска, во Мала Азија. Во тоа време, свети Василиј Велики беше епископ на Кесарија и живееше во единство со неговите сограѓани, со љубов, разбирање...
ДА НАПРАВИМЕ СЕ` ШТО Е ВО НАШИ РАЦЕ ЗА СПРЕЧУВАЊЕ НА АБОРТУСОТ ! Долу-приложената молитва од пред неколку години во големи размери се распространува на Американскиот Континент, благодарение на ревносниот православен свештеник – борец за зачувувањето на животите на неродените...
(Покајанието патот во Царството Божјо - Старец Филотеј Зервахос) Со покајание се учиме во љубовта Божја. Сите чесни и смирени луѓе кои што се послушни и воздржани и кои што се каат за своите гревови веќе се на Небото и го...