ЗА ТЕЛЕСНИТЕ БОЛЕСТИ 1. Зарем сите болести се поради гревовите? Не се сите, туку поголем број од нив. Некои настануваат и од негрижа. Стомакоугодувањето, пијанството и безработицата исто така предизвикуваат болести (св. Јован Златоуст). 2. Болестите се случуваат и за наше испробување во...
Состојки: Компир според желба Кромид Печурки во тегла шампињони магдонос, зачини Подготовка: Излупениот компир го вариме во солена вода Во меѓувреме: Два средни по големина кромида ги сецкаме ситно. Во подлабока тава со масли го пропржуваме. Потоа додаваме печурки шампињони (оние кои се во тегла). Заедно динстаме со кромидот...
ДЕТЕТО САКА ПОКРАЈ СЕБЕ ДА ИМА ЛУЃЕ СО ТОПЛА МОЛИТВА Детето сака покрај себе да има луѓе co топла молитва. Мајката не треба да се задоволува само co тоа што телесно, видливо ќе го погали детето, туку истовремено треба да...
ПРЕТЕРАНАТА ЗАШТИТА ГИ ПРАВИ ДЕЦАТА НЕЗРЕЛИ Едно друго нешто, пак, што им штети на децата е претераната заштита, односно претераните грижа, агонија и страв на родителите. Слушнете една случка. Една мајка ми се жалеше дека нејзиното петгодишно дете не е послушно. Јас и’...
ЖИВОТОТ НА РОДИТЕЛИТЕ ВО ДОМОТ Е ФАКТОРОТ ШТО СПАСУВА И ГРАДИ ДОБРИ ДЕЦА Животот на родителите во домот е факторот што спасува и создава добри деца. Родителите треба да и се предаваат на Божјата љубов. Треба да стануваат свети co...
ВОСПИТУВАЊЕТО НА ДЕЦАТА ЗАПОЧНУВА ОД МОМЕНТОТ НА НИВНОТО ЗАЧНУВАЊЕ Воспитувањето на децата започнува од моментот на нивното зачнување. Ембрионот во утробата на мајката и слуша и чувствува. Да, слуша и гледа co очите на мајката. Ги сфаќа нејзините движења и чувства,...
Заедно со уште шестмина отци седев на тревникот пред ќелијата на отец Пајсиј. Сите внимателно слушавме што кажува Старецот. Одеднаш се појавило момче кое со својата долга коса и шамијата околу вратот изгледал како анархист. „Каде е тој Пајсиј?“, прашал...
Тивко моли се за сите! За целата Црква, за свештенството, за монасите. Нашата Црква денес поминува низ криза. Биди вистински христијанин! Тогаш нема никого да го сфатиш погрешно, туку твојата љубов ќе порие сѐ. Како што Христос стои пред вратата и тропа,...
Здраво! Дали може да ми одговорите: Како се упокоија Адам и Ева ? „Во оној ден кога ќе вкусите од дрвото на познанието на доброто и злото..“ Што се случило со нив? И како физички умреле? Прашав свештеник ми одговори -  како луѓе умреа....
ВО СЕБЕ ИМАВ ЖЕЛБА ДА ИЗГРАДАМ МАНАСТИР Како што ви кажав, стар сон ми беше да изградам манастир, кој би бил духовна работилница, каде би се осветувале души кои непрестајно ќе Го слават Божјото име. Би сакал тој манастир да...