Во критична состојба, кога човекот е лишен од книги или од каква било надворешна потпора, може да се потпре на својот внатрешен „багаж“. Познавањето на законите и догмите не спасуваат. Треба да се стекне Христос во своето срце. И...
Потребни состојки: 40 главици ситен кромид 2 главици лук 5 суви пиперки 10 печурки 1 шолја вино црвено ½ шолја масло 1 лажичка зачин 1 лажичка црвен пипер 4 ловоров листа 1 лажичка сол Бибер во зрна Начин на подготовка: Кромидот се чисти, главицата лук се дели на чешниња (не се лупи),...
Потребни состојки: Крап 1 кг. кромид 3 моркови 1 китка магдонос 2 дл. вино 2 дл. салца или 2 домати 1 главица лук Масло Зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал…) Сол Црн бибер 3 ловорови листа Начин на подготовка: Крапот најпрвин внимателно се чисти од крлушките, па се расекува на стомакот, му се вади...
Посни бисквити 500-600 грама 3-4 супени лажици слатко или мармалад од портокал 2-3 супени лажици мармалад од кајсија Посно чоколадо  100 грама (за глазура) Крем: 400 грама шеќер 5-6 супени лажици посно млеко во прав 1 л. вода 3 пудинга од ванила 200 грама маргарин 1 ванила шеќер 200 грама...
300 гр. брашно 200 гр. маргарин 100 гр. шеќер Сок и кора рендана од 1 лимон Ванилин шеќер За фил: Околу 1 кг. јаболка (не повеќе) 4-5 лажици шеќер ½ пакетче цимет или 1 лажичка Се прави дупка во брашното во која се става шеќерот, сите состојки и...
Нe бoј сe вooпштo oд oна штo ќe има да прeтргаш... Биди вeрeн дo самата смрт и ќe ти гo дадам вeнeцoт на живoтoт. (Oткр. 2:10). Гoспoд сo свoeтo страдањe ги oлeснил нашитe страдања. Oн прeтрпeл најгoлeми маки и излeгoл...
Претерано заштитничкиот став на родителите не им дозволува на децата да созреат Има уште нешто што им нанесува штета на децата. Тоа е претерано заштитничкиот став, односно претераната грижливост на родителите, нивната грижа и вознемиренист околу децата. Да ви раскажам...
Нова Година! Што, всушност, празнуваме на 31 декември / 1 јануари? И што значи тоа граѓанска, односно секуларна Нова Година? Тоа е моментот кога сите ние, сиот свет влегува во следното новолетие, т. е. започнува Новата Година. Зборуваме за граѓанско...