300 гр. брашно 200 гр. маргарин 100 гр. шеќер Сок и кора рендана од 1 лимон Ванилин шеќер За фил: Околу 1 кг. јаболка (не повеќе) 4-5 лажици шеќер ½ пакетче цимет или 1 лажичка Се прави дупка во брашното во која се става шеќерот, сите состојки и...
Нe бoј сe вooпштo oд oна штo ќe има да прeтргаш... Биди вeрeн дo самата смрт и ќe ти гo дадам вeнeцoт на живoтoт. (Oткр. 2:10). Гoспoд сo свoeтo страдањe ги oлeснил нашитe страдања. Oн прeтрпeл најгoлeми маки и излeгoл...
Претерано заштитничкиот став на родителите не им дозволува на децата да созреат Има уште нешто што им нанесува штета на децата. Тоа е претерано заштитничкиот став, односно претераната грижливост на родителите, нивната грижа и вознемиренист околу децата. Да ви раскажам...
Нова Година! Што, всушност, празнуваме на 31 декември / 1 јануари? И што значи тоа граѓанска, односно секуларна Нова Година? Тоа е моментот кога сите ние, сиот свет влегува во следното новолетие, т. е. започнува Новата Година. Зборуваме за граѓанско...
Брачни односи во посни и празнични денови “Не одделувајте се еден од друг – освен по договор за некое време, за да постите и даМу се молите на Бога; и пак состанете се за да не ве искуша сатаната, поради...
Фала Ти Господе за немирот, таму мирот ќе го најдам. Фала за болеста, преку неа распетие ќе вкусам. Фала на клеветниците, преку нив до простување ќе стигнам. Фала за непријателите, во нив ближниот ќе го љубам. Фала за војната во умот, така, молитвен дар...
Во манастирската црквичка се ширеше мирисот на темјанот, а кандилата во ритам трепереа, додека сите, во еден глас, ја изговараа „Оче наш“! Се ближеше времето за Светата Причест. Петар стоеше крај татка си, кој со наведната глава се молеше. Тој, таткото,...
СОСТОЈКИ ЗА ПОСНАТА ПАШТЕТА ОД ОРЕВИ - 200 грама мелени ореви, - зачин од зеленчук, - сол, - црн пипер, - лук, - сенф, - вода. ПОСНАТА ПАШТЕТА ОД ОРЕВИ СЕ ПОДГОТВУВА НА СЛЕДНИОТ НАЧИН: 1. Оревите, зачинот од зеленчук и солта попарете ги со малку врела вода,...