Простување (16.02.2018 07:53) Да не должиме многу, работите се многу едноставни: оној што им простува на сите што му згрешиле, па дури и на своите најцрни непријатели, има Божја благодат во себе; а оној што нема да му прости и само на...
Паштета од индиски ореви Потребни состојки: 200-250 грама индиски ореви 100 грама бел грав или место грав 100 грама леќа. 1-2 суви црвени пиперки многу малку потпечени ситно сецкани. Сол, вегета, биберпо вкус и прстофат босилек или оригано. 1 лажица доматен сос. 3-4 чесниња лук  (може...
  А за монасите, што да се каже? Воини кои ја водат невидливата борба на доброто наспроти злото, кои преобразувајќи се себеси, го преобразуваат светот, кои молчејќи говорат за Царството Божјо, кое треба да дојде. Кои говорат за Царот - нивниот Женик...
Кои се, значи, одликите на Светителот? Најпрво би рекол дека Светителот постои и може да постои исклучиво во Православната Црква. Надвор од Православната Црква, навистина, може да има многу добри луѓе, но не и Светители, онака како што ние ги сфаќаме....
Почитувани од `Покајание`! Маката е помала кога ќе се сподели, па замолувам за сугестија. Со мажот ми сме во брак 23 години. Но, овој брак е многу тежок. Тој има проблем со алкохолот и има лошо пијанство. Кога ќе се...
Прибегнувам кон брзата помош Твоја Владичице Богородице! Голем должник сум ти, кој блудно го расфрлив наследството свое, одавајќи се на блуд, полош и од Манасијата, постанувајќи со срце тврдо повеќе и од богатиот, роб на стомакоугодувањето, лукави помисли, љубител на срамни нечисти зборови, страно ми...
Велиш дека постиш? Убеди ме во тоа со делата! А кои дела се тоа? Ако здогледаш сиромав, подај му милостина. Ако се најдеш со својот непријател, смири се со него. Ако здогледаш на улица убаво лице, одврати го својот поглед од него. Значи, не...
'Ви препорачувам неизоставно да ги прочитате поуките во овој прекрасен текст, зашто за некои, верувам , прв пат ке чуете! + ЧУДОTO НА СВЕТАТА ПРИЧЕСТ+   Пристапувајќи на светата Чаша, причесникот треба да ги прекрсти рацете на градите, јасно да го изговори...
Макало од праз и маслинки Состојки: 250 грама праз, 100 грама ситно исецкани маслинки (на вода) 4-5 лажици мелени ореви Оревите  се преливаат со малку врела вода, и се добива густа бела смеса. Сол Празот се мие, а се користат само белите делови  Пеазот( 250 грама...
„...Секако, раѓањето на децата е Божји благослов, но треба да се знае дека начинот на којшто се раѓа човекот е плод и резултат на падот. Тоа е т.н. кожна облека што ја облече Адам по падот и по губењето...