УMOT ШТО СЕ МОЛИ БАРА  ДА СЕ СОЕДИНИ CO СРЦЕТО Затворени се дверите на чувствата: јазикот безмолствува, очите се затворени, слухот не восприема ништо вон од мене. Умот, облечен во молитва, оставајќи го бремето на земните помисли се симнува во...
О, зар не им е лесно на сите, зар сите не се способни за ова воздржување од храна?! Оброците нека бидат во согласност со постот, за ни оној, кој умерено се воздржува од храна и умерено јаде да не биде...
Како зеница во окото сочувај ме, Господе Боже, заштити ме и под крилјата Твои засолни ме од искушенија. Биди стражар на окото (мое), за да не гледа - лукаво; биди стражар на увото мое, за да не ја забележува - неправдата. Биди стражар на...
Клитос Јоанидис: СВЕДОШТВА И ИСКУСТВА Овде нема да зборуваме за онаа негова прва посета во Ханја, туку за Свакија, што старецот ја посети откако ја обезбеди „таинственоста" на оваа негова посета што траеше две недели. Така, од аеродромот во Ханја,...
ПРЕД ВРАТА СИ, ЧЕКАШ! Кога барам за да добијам и кога давам за да најдам – помилуј ме! Кога волјата своја ја творам, во неа се богатам и плотски солзи ронам – помилуј ме! Кога без елеј заспана, со неразумните во мрак чекам - помилуј...
Кога се молиш, обиди се молитвата да допре до твоето  срце; со други зборови, потребно е срцето да го чувствува она што го зборуваш во твојата молитва, да го посака благословот којшто го бараш… Набљудувај, за време на молитвата, дали...
За оваа паштета од ореви и маслинки потребно ни е следното: 250 грама маслинки, 100 грама ореви, 1 мала лажичка сенф, 1 лажица кечап, 4 или повеќе, според вкус чешниња  лук, 2-3 лажици печен сусам (мелен во блендер или мелница за кафе) или 2 лажици...
Паштета од компир Потребно ни се: 4-5 компири, 250 гр. мелени ореви или семки од сончоглед, 1-2 лажици доматно пире, сок од половина лимон, сол, бибер, ситно сецкан млад лук или кромид по желба. Може да се додаде и оригано по желба, маслиново масло,...
Почитувани Ме интересира, одамна си поставувам прашање, какво е мнението на Црквата во однос на прикажаните свети лица и христијански симболи на парите наши? Односно, Богородица на илјадарката и Ангелот од Курбиново на педесет денарката. Нели на "Царот царевото, на Бога...
- Старец Порфириј На благ начин да Го внесеме Христа во својот ум, изговарајќи ја Исусовата молитва Љубовта, служењето на Бога, копнежот за Бога, соединувањето со Бога, соединувањето со Црквата – тоа е рај на земјата. Ако ја стекнеме божествената благодат, тогаш...