ПОСЛЕДНИ

НЕДЕЛА ПРВА НА СВЕТИОТ ПОСТ СИНАКСАР Стиховиː Иконите беа непристојно исфрлани; Се радувам гледајќи го (враќањето на) нивното пристојно почитување. Во овој ден, Прва недела од светиот Пост – Недела на Православието, или издигнувањето на светите и чесни икони, Црквата Христова го прими...
Живвеам во една европска држава, имав случај каде мој најдобар другар загина. Но поради немање пари да го вратат во Македонија, овде го кремираа телото...и пепелта му ја пуштија во река.. Дали е  ова според каноните на црквата и дали...
Свештеникот при МПЦ – Охридска Архиепископија, Горан Стојчевски, неретко знае да даде појаснувања на многу дилеми кои се појавуваат меѓу верниците во врска со народните верувања, наспроти вистинското практикување на верата и животот во Христос. Ви го пренесуваме неговиот последен...
Во овој ден, прва сабота од постот, го празнуваме преславното чудо со коливото на светиот и славен великомаченик Теодор Тирон, кое има ваков почеток: за време на владеењето на Јулијан Отстапник (по Констанциј – синот на големиот цар Константин), кој...
Паштета (макало) од лебни трошки(презла) и нане 4 лажици презла 1 лажица мелени ореви 2 лажици таан 4 лажици суво нане 2 лажици сув магданос 4 чесниња лук Сол и црн бибер по вкус 6 лажици вода Во длабок сад се ставаат сите состојки и се мешаат рачно,...
Став на Црквите и верските заедници во врска со абортусот (14.03.2019 11:41) На 4 март 2019 година, во државното Собрание беше одржана јавна расправа на тема „Предлог-закон за прекинување на бременоста“. Расправата, која ја одржа Собраниската комисија за здравство, беше забранета...
Имајте мир и љубов помеѓу себе за Христос да се всели во вашите срца, но љубовта мора да биде искрена, да го бара спасението на ближниот, а не да биде лажна. Во духот на кроткоста и љубовта помагајте си едни...
ВО НАШИОТ БЛИЖЕН СЕ И ЖИВОТОТ И СМРТТА! (3) – Архимандрит Дамаскин (Извадок од Беседата на Прочка – 2018 г.) ...Христос ни велеше во Беседата на гората: Вие ги љубите само оние кои што вас ве љубат, вие им правите добро само...
ОД АВА КАСИЈАН BO сите општежителни манастири во Египет и на целиот исток се практикуваат следниве монашки правила. Оној што доаѓа во манастир (сакајќи да стане монах) не бидува примен во манастирот доколку претходно не пружи некаков доказ и опит...
  Потребни состојки за ова јадење: Кромид или праз, лук според вкус, 50 - 100 грама печурки во тегла или пресни, сол, вегета, црн бибер, кечап или доматно пире, сецкани суви пиперки или буковска пипер, црвен мелен пипер, пченкарно брашно, масло. Подготовка: Празот...